Kurs Hakkında

Kurs Hakkında

EĞİTİMİN ÖZETİ

Düzenlenmesi planlanan “InVitro Tekniklerden InVivo Uygulamalara: 2D-3D Hücre Kültürü ve Doku Mühendisliği Çalışmaları-2” kursu; klinlik ile tıp, mühendislik ve temel bilimlerin birlikte çalışmalar yürüttüğü, günümüzde tüm dünyada popüler olan ve insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan “Hücre Kültürü” ve “Doku Mühendisliği” konularında hem teorik bilgiler hem de uygulamalar ile lisans, lisansüstü öğrencileri ve akademisyenleri bilgilendirmek ve bu konularda sağlaması hedeflenmiştir. Etkinlikte bulunacak olan ve ders verecekleri alanlarda geniş bilgiye sahip olan eğitmenlerin hem sağlık alanından, hem mühendislik bilimlerinden hem de temel bilimlerden olmasına özen gösterilmiştir. Bu şekilde farklı bakış açıları ile lisansüstü öğrencilere konu hakkında detaylı bilgi verilebilecek, karşılaşılan problemler farklı disiplinler ile etkileşime geçilerek çözülmeye çalışılacak ve bu disiplinlerin ortak çalışarak tüm dünyada popüler olan etkinlik konusunda ülkemizde de ileri seviyede çalışmalar yapılabilmesinin önü açılmaya çalışılacaktır.

Etkinlik; sağlık bilimcilerin gözünden yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla, hastalıkların tedavi sürecinde diğer disiplinlerle çalışmanın önemi, deney hayvanları ve laboratuvar çalışmalarının bu süreçteki yeri hakkında bilgi verilmesi ile başlayacaktır. Daha sonra temel seviyede iki boyutlu (2D) hücre kültürü tekniklerine giriş yapılacak olup ardından hücre kültüründe kullanılan floresansprop çeşitleri ve kullanım alanlarını içeren hücre görüntüleme yöntemleri hakkında teorik bilgi verilecektir. Bu derslerin ardından hem hücre görüntüleme hem de hücre kültürü ortamı hazırlama, ortam değiştirme ve çözdürme teknikleri konusunda uygulamalar yapılacaktır.  Kursumuzun ikinci gününde 2D hücre kültürü teknikleri ile teorik bilgi verilmeye devam edilecek olup ardından çip-üstü- organ sistemleri hakkında teorik bilgi verilecektir. Teorik bilgilerin ardından öncelikle çip-üstü-organ sistemleri hakkında uygulama yapılacak, ardından 2D hücre kültüründe pasajlama ve dondurma teknikleri uygulaması yapılacaktır.  Kursumuzun üçüncü günü hücre davranışına yüzey özelliklerin etkisi ile ilgili teorik derslerle başlayacaktır. Daha sonrasında 2D ve 3D hücre kültürü çalışmalarının farkları, hücrelerin kültive edildiği yüzeylerin hücre davranışı üzerindeki rolü, neden araştırmacıların üç boyutlu kültüre yöneldiği gibi konularda detaylı bilgi verilecek; 3D kültür için kullanılacak olan doku iskelelerinin üretimi ve kullanımı hakkında uygulamalı ve teorik eğitim verilecektir. Kursumuzun dördüncü gününde önce doku iskelesiz yapılan 3D hücre kültürü hakkında teorik bilgiler verilip ardından uygulaması yapılarak kursumuz dört günün değerlendirilmesi ve tartışma kısmıyla son bulacaktır.

Sonuç olarak, in vitro uygulamalardan insan sağlığına ulaşabilecek yol haritasında, büyük resmin hem yukarıdan aşağı hekim gözüyle hem de aşağıdan yukarı temel araştırmalar düzeyinde anlatılması ile gerekli değerlendirmeler ve bilgilendirmeler sağlanacaktır.

Gerçekleştirilecek eğitimler kapsamında, kursiyerlerimizin;

 • Tıpta in vitro ve in vivo çalışmaların yeri nedir ve bu çalışmalar hangi aşamadadır?
 • Floresansprob teknikleri ile hücreler nasıl görüntülenir?
 • 2D hücre kültürü ve 3D hücre kültürü nedir ve farkları nelerdir?
 • 3D hücre kültürünün avantajları nelerdir?
 • İskelesiz ve iskeleli 3D hücre kültürü nedir, uygulamaları nasıl yapılmaktadır?
 • Çip-Üstü-Organ sistemleri ve mikroakışkan sistemler nedir, ne amaçla kullanılır?

Sorularına cevap bulmalarını amaçlamaktayız.

ANAHTAR KELİMELER

 • 3D Biyoyazıcı
 • Çip-üstü-organ sistemleri
 • Deney hayvanları
 • Doku iskelesi
 • Hücre görüntüleme teknikleri
 • Hücre kültürü ve doku mühendisliği
Başa dön